"Патентні" відмінності між "рослинами" та "сортами рослин"
- Larisa Gavriley
- Nov 17, 2023
- 2 min read

Поняття "рослина" ширше за поняття "сорт рослин". Тобто, рослина - живий організм, що належить до рослинного світу. У різних країнах також використовують різноманітні тлумачення цього поняття.
Так, відповідно до патентного закону Китаю, рослина "відноситься до форми життя, яка підтримує своє існування шляхом синтезу завдяки фотосинтезу вуглеводів та білків з неорганічних речовин, таких як вода, двоокис вуглеводу та неорганічні солі і зазвичай є нерухомою (формою)".
У Японії термін "рослина" визначається як одна з трьох груп живих організмів (мікроорганізми, рослини та тварини).
Патентне законодавство ряду країн відносить недиференційовані клітини рослин та їх тканинні культури до мікроорганізмів.
У Конвенції УПОВ 1991 р. «сорт» рослин визначається як група рослин у межах нищого з відомих ботанічних таксонів, яка: (i) може бути визначена ступенем прояву ознак, що є результатом реалізації даного генотипу або комбінації генотипів; (ii) може бути такою, що відрізняється від будь-якої іншої групи рослин ступенем проявленості принаймні однієї з цих ознак; та (iii) може сприйматися як одне ціле з точки зору її придатності для відтворення у незмінному вигляді цілих рослин сорту.
Ці відмінності важливі з приводу того, що у ряді юрисдикцій країн вони являють межу, що розділяє різноманітні механізми, що можуть використовуватися для забезпечення охорони певного винаходу.
У Європі Апеляційна комісія ЕПВ спершу визначила "сорт рослин" як множину рослин, що мають загалом ідентичні властивості і що зберігають їх у межах певних припустимих відхилень після кожного циклу відтворення. Виходячи з цього, Комісія дійшла висновку ( T 320/87 (OJ 1990, 71)), що гібридне насіння й рослини, що не досягають стабільності щодо будь-якої ознаки в межах цілого покоління відповідної популяції, не можуть вважатися "сортами рослин" (щодо 53(b) ЕПК ). Таким чином, рослинні клітини як такі, що можуть відтворюватися за допомогою сучасних технологій в такий же спосіб, як бактерії та дріжджові гриби, не можуть вважатися такими, що підпадають під визначення "рослини" або "сорти рослин". Тобто рослинні клітини повинні вважатися мікроорганізмами.
-Комітет з розвитку та інтелектуальної власності. 13 сесія, Женева, 2014 рік (CDIP/13/10 Rev.II).
-Конвенції УПОВ 1991 р.
-Рішення T 320/87 (OJ 1990, 71).
-Ст. 53(b) ЕПК.
Посилання за темою:
Comments